Środki na komary – jak wybrać skuteczny

Ukąszenia komarów i innych insektów potrafią być bardzo uciążliwe, powodując swędzenie i przenosząc różne choroby. W sezonie owadów potrafi być bardzo dużo, dlatego wiele osób, które chcą spędzać czas na świeżym powietrzu, poszukuje skutecznych sposobów na odstraszenie insektów. Do najpopularniejszych należą zdecydowanie środki przeciw komarom i preparaty przeciw kleszczom, gdyż to one są najbardziej uciążliwe w naszym kraju. Jak wybrać skuteczny środek na insekty? Podpowiadamy w tym artykule.

Na co zwracać uwagę wybierając środki na insekty?

Wybierając środki przeciw insektom, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na opis na opakowaniu. Warto sprawdzić dokładny czas działania, który mówi o tym, na jak długo dany preparat będzie zapewniał ochronę. Jeśli kupuje się środek z myślą o dzieciach, to trzeba również sprawdzić, od jakiego wieku dany produkt można stosować i w jaki sposób go aplikować.

Dla własnej wygody oraz bezpieczeństwa dobrze jest również sprawdzić sposób użycia danego środka. Niektóre preparaty stosuje się jedynie na ubrania, a inne można używać bezpośrednio na skórę. Kupując środki przeciw komarom dla dzieci najlepiej wybrać te w sprayu, gdyż ich nałożenie będzie wygodniejsze.

Składniki aktywne w środkach przeciw insektom

Najlepszą ochronę zapewniają chemiczne preparaty, które w swym składzie mają silne składniki aktywne. Trzeba jednak uważać, gdyż mogą one powodować podrażnienia szczególnie u małych dzieci, dlatego bardzo ważne jest, aby używać ich zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Większość preparatów chroni jednocześnie przed komarami i kleszczami. Oto najpopularniejsze repelenty stosowanie w środkach przeciw insektom.

DEET (N,N-dietylo-meta-toluamid) – to najczęściej spotykana substancja chemiczna w środkach przeciw insektom, chroni przed komarami, kleszczami i pchłami, i jest bardzo skuteczna. Skuteczność zależy od stężenia w danym preparacie, które może wynosić od 5 do 100%. Środków z DEET nie mogą używać kobiety w ciąży i noworodki do 2. miesiąca życia. Preparaty przeznaczone dla dzieci zawierają niewielkie stężenia DEET, gdyż jest on bardzo silny i działa biobójczo. Stosowanie tego typu środków sporadycznie i w rozsądnych ilościach nie jest niebezpieczne dla człowieka.

Permetryna – działa odstraszająco i owadobójczo poprzez kontakt insekta z preparatem. Środki przeciw komarom i preparaty przeciw kleszczom, które zawierają permetrynę, nie stosuje się bezpośrednio na skórę, a jedynie na ubrania i przedmioty np. namioty.

Ikarydyna – działa odstraszająco i może być stosowana zarówno na skórę, jak i ubrania. Wykazuje dużą skuteczność w odstraszaniu wielu gatunków różnych insektów, a czas działania wynosi nawet do 8 godzin. Jest bardzo skuteczna i używana w odpowiedni sposób bezpieczna.

Niezależnie od wybranego środka przeciw insektom, warto pamiętać, aby kupować je ze sprawdzonego źródła i zawsze stosować zgodnie z instrukcją – wtedy będą one w pełni bezpieczne dla ludzi.

Naturalne sposoby odstraszania insektów

Poza stosowaniem środków na insekty warto również naturalnie się przed nimi chronić. Idąc do lasu najlepiej założyć długie spodnie i koszulkę z długim rękawem oraz czapkę, aby zasłonić jak największe obszary skóry. W domu warto założyć moskitiery – szczególnie na te okna, które często się otwiera. Natomiast w ogrodzie można zasadzić roślin odstraszające komary np. koper włoski, lawendę wąskolistną, aksamitkę, pachnące pelargonie, bazylię, rozmaryn i melisę.

Warto również korzystać z olejków eterycznych, które działają odstraszająco na komary i wspaniale pachną. Można skropić nimi ubranie lub wykorzystać do zabezpieczenia domu np. używając dyfuzora do olejków eterycznych. Przeciw komarom najlepiej działają olejki: miętowy, lawendowy, goździkowy, z trawy cytrynowej, waniliowy i sosnowy.

Author: farmaprojekt.pl