Wpływ odpowiedniego nawodnienia na zdrowie

Woda w naszym organizmie

W naszym codziennym, zabieganym życiu przeważnie zapominamy o tym, jak istotna jest dla naszego zdrowia i kondycji woda. Nasze ciało składa się w około 60-70 procentach z tego składnika i spadek nawet o kilka procent powoduje widoczne i odczuwalne skutki. Dobrze nawodniony organizm jest gwarancją dobrego zdrowia oraz samopoczucia gdyż woda pomaga w sterowaniu wszelkimi procesami w naszym ciele, na przykład wspomaga wchłanianie składników odżywczych w jelitach oraz umożliwia działanie enzymów trawiennych w naszym przewodzie pokarmowym. Codziennie tracimy pewną ilość wody – przede wszystkim z moczem, potem, z wydychanym powietrzem. Powinniśmy systematycznie uzupełniać te braki, przyjmując przez cały dzień odpowiednie ilości płynów – więcej na ultratrailrunner.pl.

Funkcje wody w organizmie

Co właściwie woda robi w naszym ciele, do czego jest nam tak niezbędnie potrzebna? Nie zastanawiamy się nad tym, lecz w istocie jest ona w każdej naszej komórce, gdzie stanowi środowisko do przebiegu wszelkich reakcji metabolicznych. Jako główny składnik krwi umożliwia transportowanie tlenu a także rozmaitych zawartych w niej składników odżywczych. Umożliwia sprawne funkcjonowanie naszego układu krążenie oraz wpływa na utrzymanie właściwego ciśnienia krwi.
Woda stanowi w naszym organizmie element gospodarki wodno – elektrolitowej, co oznacza że ma wpływ na pH.
Reguluje temperaturę naszego ciała, co wielokrotnie stwierdzić możemy w upalne dni. Zaleca się wtedy przyjmowanie bardzo dużej ilości płynów, aby zapobiec odwodnieniu oraz nie dopuścić do przegrzania naszego organizmu. Ilość wody, jaką powinniśmy wypijać każdego dnia jest zależna od naszego wieku, temperatury otoczenia, naszej aktywności fizycznej oraz innych czynników, przyjmuje się jednak, iż osoba dorosła powinna wypijać około 1,5 litra wody. Pić ją należy małymi łykami i w niewielkich ilościach, gdyż zbyt duże dostarczenie organizmowi płynów może chwilowo przeciążyć nerki. Najlepiej mieć zawsze przy sobie butelkę z wodą mineralną. Jest to także świetny sposób na dostarczenie organizmowi odpowiednich składników, takich jak magnez czy inne minerały. Dlatego też powinniśmy bardzo uważnie dobierać wodę mineralną podczas codziennych zakupów.
Większe ilości wody należy przyjmować nie tylko w przypadku upalnych dni, ale także gdy uprawiamy sport, mamy katar lub zatrucie pokarmowe czy biegunkę – we wszystkich tych przypadkach dochodzi do niekorzystnego, zbyt dużego wydalania wody z organizmu, co może doprowadzić do odwodnienia.
Woda bierze udział w procesach trawiennych – rozpuszczają się w niej niektóre składniki odżywcze, co pomaga w ich wchłanianiu. Niezawodnie zapobiega zaparciom, poprawiając perystaltykę jelit. Obecność wody umożliwia usuwanie z naszego organizmu toksyn, zarówno z moczem jak i z potem.
Bez wody mielibyśmy spore problemy z koncentracją, zmęczeniem, zasypianiem, jak również z prawidłowym widzeniem. Bez odpowiedniego nawilżenia czujemy się ospali, przemęczeni, gorzej znosimy stres.
Woda uelastycznia nasze tkanki, poprawia jędrność i nawilżenie skóry oraz usprawnia pracę mięśni. Bez dostarczania wody do wewnątrz organizmu nie pomogą nam najlepsze i najdroższe kremy!

Author: farmaprojekt.pl