Klasyfikacja win

Klasyfikacja win

Wino stołowe

Wina możemy sklasyfikować pod względem jakości. Te z najniższej półki, najsłabsze jakościowo to wina stołowe. Są to wina o niezbyt rozbudowanym smaku. Na etykietkach przeważnie znajduję się dość mało informacji. Zazwyczaj jest to kraj pochodzenia, ilość alkoholu i informacja iż jest to wino stołowe. Wina te są przeznaczone do codziennego użytku dlatego ich cena jest stosunkowo niska, ale też smak jest płaski i mało rozbudowany.

Wino regionalne

Wino regionalne to takie, które pochodzi z konkretnego regionu i taką informację otrzymamy na etykiecie, choć nie zawsze. Jest to niestety bardzo skomplikowany proces, żeby wino otrzymało miano regionalnego. Na regionalnych winach francuskich zobaczymy oznaczenie – ,,Vin de pays”.
,,IGP ” (czyli ,, Indicazione geografica protetta” w tłumaczeniu: wino o określonym miejscu pochodzenia) ujrzymy na winach włoskich. ,,Landwein” lub ,,QbA” – dla win niemieckich. ,,Vino de la Tierra ” przeczytamy na winie Hiszpańskim, czyli wino pochodzące z konkretnego regionu, z konkretnej ziemi.
,,Vinho regional” używane jest w Portugalii i jak wyżej oznacza wino pochodzące z konkretnego regionu, z konkretnej ziemi.
,,Pecsenye bor” stosowane jest na Węgrzech. Tak więc, wina regionalne są jakościowo wyżej niż wina stołowe. Na etykiecie jest wskazany kraj pochodzenia i region, ilość alkoholu oraz szczepy z jakich powstaje.

Wina apelacyjne

Wina apelacyjne, inaczej ,,jakościowe”– to określenia wina, które spełnia wszystkie normy. Są one ściśle określone szczegółowo w prawie winiarskim, inne dla danego kraju i regionu. Takie wina spełniają również normy obowiązujące w danej apelacji. Te szczególnie dotyczą uprawy winorośli. Co za tym idzie? Bardzo ściśle określonego miejsca upraw dla konkretnych odmian, ale nie tylko. Określają również wydajności z hektara, wydajność nasadzeń i sposobu winifikacji. Oczywiście, każdy kraj i region mają swoje oznaczenia. Są nimi np: ,,AOC”, ,,DOC”, ,,D.O.C.G. ” itd.
Wina apelacyjne są tymi jakościowo najwyżej, odzwierciedla to również cena oraz głębia smaków.

 

Author: farmaprojekt.pl