Czy wegetarianie jedzą jajka? Wegetarianizm. Z czym się to je?

W obecnych czasach ciągle słyszymy, że coś jest wege lub wegetariańskie. Ale co właściwie te słowa oznaczają i co się pod nimi kryje? Czy można powiedzieć, że wszystko to są synonimy? Co jedzą wegetarianie, a co weganie? Czy wegetarianie jedzą jajka? Zaraz wszystko się wyjaśni.

Dieta wegańska a wegetariańska – czy wegetarianie jedzą jajka?

Dieta wegetariańska jest pojęciem szerszym niż wegańska i je obejmuje. Zwolennicy tej diety rezygnują w swoim jadłospisie z mięsa, ryb i owoców morza, a także z produktów bezpośrednio pochodzących od zwierząt – żelatyna, smalec. Więc czym się to różni od weganizmu, bo przecież zwolennicy tej diety także ich nie spożywają. Wegetarianie dopuszczają spożywanie produktów pośrednio pochodzących od zwierząt. Czyli takich, które nie powodują uśmiercania ich i cierpienia tych istot. Odpowiadając na wyżej zadane pytanie czy wegetarianie jedzą jajka odpowiadamy, że tak. Zwolennicy diety wegetariańskiej mogą spożywać jajka, mleko oraz inne produkty, które je zawierają.

Dieta czy styl życia?

Istnieje wiele powodów na zdecydowanie się na wegetarianizm. Można to zrobić z powodów zdrowotno-dietetycznych, etyczno-moralnych lub ekonomicznych. To od nas zależy czy chcemy stosować tą ideę tylko jako dietę czy też jako filozofię życia. Jeśli ma być to dla nas styl życia, to nie rezygnujemy tylko z wyżej wymienionych produktów, ale także z produktów niejedzeniowych – jak futro, skóra naturalna itd. I jeśli kupuje się produkty pochodzenia zwierzęcego to mamy na uwadze jak te zwierzęta były traktowane w miejscu hodowlanym. Jak kupujemy jajka to mamy na uwadze, czy te kurczaki były w małych klatkach i tam spędziły całe swoje życie, czy to były zwierzęta, które mogły swobodnie biegać sobie po wybiegu.

Dieta wegetariańska a zdrowie

Odpowiednio zbilansowana dieta jest korzystna zdrowotnie i zapewnia wszystkie składniki pokarmowe, ale jednak czasami potrzebna jest suplementacja niektórych składników odżywczych jak witamina B12, witamina D. Ostatnie badania naukowe potwierdziły, że dieta wegetariańska może być bezpiecznie stosowana także u sportowców, dzieci jak i kobiet w ciąży. Niestety utrzymanie odpowiedniego zróżnicowania diety, może być czasem trudny, ponieważ zastąpienie szynki serem w kanapce, nie jest odpowiednim urozmaiceniem diety.

Podsumowując

Dieta wegetariańska opierająca się na rezygnacji z mięsa, ryb i owoców morza, ale dopuszczająca produkty pochodzenia zwierzęcego, jest uznawana za zdrowszą, ponieważ rezygnujemy z tłustych potraw zawierających dużo tłuszczy i cholesterolu. Podczas stosowania tej diety, należy pamiętać o odpowiednim jej zróżnicowaniu, ponieważ tylko wtedy będzie ona dla nas bezpieczna i pozytywnie wpływała na zdrowie. Czasem także konieczna jest suplementacja niektórych składników odżywczych, gdy nie uda nam się ich dostarczyć wraz z pożywieniem.

 

Author: farmaprojekt.pl