Czy wegetarianie jedzą ryby? Co właściwie jedzą wegetarianie?

W obecnych czasach, w których codziennymi naszymi towarzyszami jest stres i pośpiech, rzadko zawracamy sobie głowę, co tak właściwie jemy i jaki wpływ ma to na nasze zdrowie. Powstało wiele diet, które mają pomagać nam posiadać energię na każdy dzień oraz mieć inne korzyści dla nas. Dzisiaj skupimy się terminie, który nie jest nowym odkryciem z przed paru miesięcy, ale wiele osób go kojarzy. Niestety nadal spora część społeczeństwa, nadal nie wie co taka dieta pozwala spożywać i jaki wpływ ma to na nasze zdrowie.

Co tak właściwie jedzą (czy też nie jedzą) wegetarianie? I czy wegetarianie jedzą ryby?

Dieta wegetariańska odpiera się na zrezygnowaniu ze spożywania mięsa, owoców morza i ryb. Dopuszcza ona jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego – jajka, mleko. Wegetarianie rezygnują także z produktów pochodzenia zwierzęcego, ale powodujących ich zabijanie i cierpienie. Do takich rzeczy należy smalec, żelatyna, skóra, futra i inne. W polskiej kulturze ryba nie jest uznawana na mięso, czego potwierdzeniem jest spożywanie jej przez katolików w piątki, czyli dzień, w którym nie spożywają mięsa. Więc częstym pytaniem, po poinformowaniu członków rodziny na przejście na wegetarianizm będzie, ale rybkę zjesz? Więc odpowiadając na pytanie z nagłówka, czy wegetarianie jedzą ryby, odpowiedz brzmi nie. Oczywiście jest pewny odłam wegetarianizmu, nazywający się ichtiowegetarianizm, który dopuszcza spożywanie ryb, ale dzisiaj zajmujemy się głównym nurtem zielonej diety.

Dieta wegetariańska a zdrowie

Przez wiele ludzi dieta wegetariańska uznawana jest za niezdrową, ponieważ nie wyobrażają sobie oni jak można funkcjonować, bez spożywania mięsa. Ale jeśli wszystko robimy z głową, damy o odpowiednie zróżnicowanie diety i pilnujemy, abyśmy dostarczali wszystkie składniki pokarmowe to dieta wegetariańska nie zaszkodzi nam, a może tylko wpłynąć korzystnie na nasze zdrowie. Czasami okazuje się niestety, że nie udało nam się zadbać o wszystkie witaminy czy minerały i potrzebna jest sztuczna suplementacja tych składników. Ostatnie badania potwierdziły jednak, że odpowiednia dieta wegetariańska może być bezpiecznie stosowana dla “normalnych” ludzi jak i dla dzieci, sportowców czy kobiet w ciąży.
Korzystny wpływ diety wegetariańskiej jest skutkiem tego, że ograniczamy spożywanie tłuszczów i cholesterolu razem z mięsem. Drugim pozytywnym skutkiem jest zróżnicowana dieta, ponieważ zwracamy na to co jemy teraz i dbamy o odpowiednie zróżnicowane naszej diety.

Ale co jeść?

Wiele ludzi, którzy zastanawia się nad przejściem na wegetarianizm zaczynają się martwić, co oni będą teraz jeść. Omijanie mięsa w daniach oraz szukanie jego zamienników, nie jest takie trudne jak się wydaje. Dla przykładu zamiast kotletów mielonych, możemy zrobić sobie kotleciki z kaszy gryczanej i twarogu, i podawać je w takiej samej formie, jak tradycyjne kotlety mielone. Obecnie przepisów na internecie jest mnóstwo i możesz być pewien, że zawsze znajdziesz coś dla siebie. Należy pamiętać o odpowiednim zróżnicowaniu diety, aby uniknąć niedoborów niektórych składników pokarmowych. Należy jeść dużo warzyw i owoców, ale nie zapominać o źródłach białka i tłuszczy, które są nam niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Podsumowanie

Dieta wegetariańska opiera się na rezygnacji z mięsa, owoców morza i ryb. Odpowiednio zbilansowana dieta jest korzystna dla naszego zdrowia i nie powoduje niedoborów składników pokarmowych. Dieta ta może być stosowane przez każdego, nawet przez dzieci, sportowców i kobiety w ciąży.

 

Author: farmaprojekt.pl