Rehabilitacja po operacjach kończyn i barku.

Operacja stawu barkowego, skokowego i artroskopia kolana wymagają późniejszej rehabilitacji. Ćwiczenia pomagają wrócić do firmy i odzyskać sprawność w tych częściach ciała. Po operacji konieczne jest skorzystanie z usług fizjoterapeuty. Nie wolno też zapominać o regularnych ćwiczeniach w domu. Na czym polega taka rehabilitacja i ile czasu trwa powrót do pełnej sprawności?

Rehabilitacja po operacji barku:

Wszczepienie endoprotezy barku zastępuje zmienione chorobowo elementy stawu. Jest implantem, który przejmuje rolę niesprawnego stawu ramiennego. Ćwiczenia oprócz rehabilitacji w przychodni, powinny opierać się o samodzielne działania. Ćwiczenia w domu wykonujemy przez 10-15 minut, ale nie codziennie. W początkowym etapie zdrowienia wystarczy, jeśli będzie to 2-3 razy w tygodniu.

  1. Ruchy wahadłowe i okrężne. Pochyl się do przodu, używając stołu, jako podparcia. Kołysz ciałem, wykonując okrężne ruchy, tak aby ramię poruszało się 10 razy zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara, a następnie w odwrotnym.
  2. Rotacja ramienia z poparciem. Oprzyj rękę na stole. Utrzymuj łokieć w jednym miejscu, łopatki muszą zostać opuszczone. Przesuwaj przedramię do przodu i do tyłu. Ćwiczenie powtórz 10 razy.

Rehabilitacja po operacji stawu skokowego:

Przez pierwsze tygodnie po operacji, pacjent wykonuje w domu ćwiczenia zalecone przez fizjoterapeutę. Ćwiczenia obejmują terapię tkanek miękkich, rozluźnianie mięśni i reedukcja chodu. Polega ona na przywróceniu prawidłowego wzorca chodu i powrót do równomiernego obciążania nóg. Ćwiczenia muszą odbywać się z użyciem materaca, gumowego dysku, poduszki sensomotorycznej oraz ewentualnie trampoliny. Taka rehabilitacja obejmuje wykroki w przód i w tył, przeskoki jednonóż przez przeszkodę w bok, przeskoki jednonóż przez skakankę w przód i w bok, wyskok obunóż z lądowaniem na jednej nodze w półprzysiadzie.

Rehabilitacja po artroskopii kolana:

Artroskopia kolana to zabieg, który ma charakter diagnostyczny lub terapeutyczny. Służy ocenie struktur stawu kolanowego, co z kolei umożliwia ustalenie przyczyny dolegliwości. Plan ćwiczeń rehabilitacyjnych układamy jest indywidualnie. Rozpoczyna się on w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu, kiedy pacjent jest jeszcze w szpitalu. Po artroskopii kolana zakładana jest orteza, zabezpieczająca chory staw i wspomagająca efekty rehabilitacji. Powrót do sprawności trwa około trzech miesięcy. Całkowitą sprawność uzyskuje się mniej więcej po upływie pół roku od zabiegu. Do ćwiczeń w warunkach domowych niezbędny będzie zakup taśm i piłki rehabilitacyjnej oraz maty do ćwiczeń.

  1. Leżąc na plecach wykonaj ślizganie pięty po ziemi, do granicy bólu. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
  2. Leżąc na plecach unieś rehabilitowaną kończynę około 10 cm nad podłoże i postaraj się wytrzymać z uniesioną nogą 10 sekund. Staraj się, aby nogą była uniesioną jak najwyżej. Ćwiczenie powtórz 10 razy.
  3. Leżąc na plecach wyprostuj obie kończyny. Operowane kolano dociskaj do podłoża, tak mocno, jak dasz radę. Utrzymaj taką pozycję przez około 10 sekund, następnie rozluźnij i całość powtórz jeszcze 10 razy.

Bezpośrednio po artroskopii kolana konieczne jest zazwyczaj korzystanie z kul. Kończyna jest opuchnięta i bolesna, dlatego im szybciej zaczniesz rehabilitację, tym lepiej dla Twojej formy. Pamiętaj, że ćwiczenia muszą stopniowo być coraz trudniejsze. Na początku nie zawsze uda Ci się wykonać 10 powtórzeń, czy wytrzymać nawet 10 sekund. Jednak wraz z upływem czasu Twoja sprawność będzie ulegała poprawie, a regularna rehabilitacja zarówno w domu, jak i pod okiem doświadczonego fizjoterapeuty z pewnością przyniesie oczekiwany rezultat.

Przy artykule pomagał: fizjoterapiasportowa.pl

Author: farmaprojekt.pl