Najlepsze suplementy diety dla zdrowego układu trawiennego

Zdrowy układ trawienny to podstawa dobrego samopoczucia i funkcjonowania organizmu. Jednak, z powodu złych nawyków żywieniowych oraz stresu, często doświadczamy problemów z trawieniem. W takim przypadku warto sięgnąć po suplementy diety, które pomogą nam w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. W tym artykule przedstawimy najlepsze suplementy diety dla zdrowego układu trawiennego.

1. Probiotyki

Probityki to jedne z najważniejszych i najskuteczniejszych suplementów diety dla zdrowego układu trawiennego. Ich działanie polega na wprowadzeniu do jelit pożytecznych bakterii, które wpływają pozytywnie na florę bakteryjną i ułatwiają trawienie. Dzięki suplementacji probiotykami, można zmniejszyć dolegliwości związane z zaparciami, biegunkami oraz usprawnić proces trawienia.

Najlepsze probiotyki na rynku to te, które zawierają różnorodne szczepy bakterii. Probiotyki warto spożywać zarówno w formie kapsułek jak i wzbogacać nimi dietę, w postaci produktów fermentowanych jak kefir, jogurt, czy kiszona kapusta.

1. Enzymy trawienne

Enzymy trawienne to kluczowe w procesie trawienia substancję chemiczne, które pomagają w rozkładzie pokarmu w przewodzie pokarmowym. Suplementacja enzymami trawiennymi, jest szczególnie zalecana w przypadku osób, które cierpią na zaburzenia trawienia, schorzenia trzustki lub choroby autoimmunologiczne.

Enzymy trawienne należy spożywać w trakcie posiłku, aby ułatwić proces trawienia i zapobiec dyskomfortowi pokarmowemu. Dostępne są w formie tabletek i kapsułek, a ich składnikiem aktywnym są trawienne enzymy roślinne, takie jak papaina, bromelaina, amyloza, czy lipaza.

1. L-glutamina

L-glutamina to aminokwas, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania przewodu pokarmowego. Pełni ona wiele ważnych funkcji, m.in. wzmacnia błonę śluzową jelita, odbudowuje jej strukturę i zapobiega wypadaniu nabłonka jelitowego. L-glutamina również pomaga w redukcji stanów zapalnych oraz może łagodzić objawy związane z chorobą Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego.

Suplementacja L-glutaminą jest szczególnie zalecana dla osób z zespołem jelita drażliwego oraz ciężkimi stanami zapalnymi jelit. Suplementy z L-glutaminą występują w formie proszku, kapsułek, tabletek i płynów.

1. Błonnik

Błonnik jest nieodłącznym elementem zdrowej diety, który też pomaga w utrzymaniu zdrowego układu trawiennego. Błonnik ma duże znaczenie dla układu pokarmowego, ponieważ reguluje proces perystaltyki jelit, wpływa na łagodzenie zaparć i biegunek, zmniejsza wchłanianie tłuszczów oraz cukrów oraz obniża poziom cholesterolu.

Dobrym źródłem błonnika są owoce, warzywa oraz pełnoziarniste produkty zbożowe. Suplementacja błonnika jest szczególnie zalecana dla osób, które nie mają wystarczającej ilości błonnika w diecie lub mają problemy z trawieniem.

1. Omega 3

Omega 3 to niezbędne kwasy tłuszczowe, które pełnią wiele ważnych funkcji w organizmie. Jedną z ważniejszych jest ich działanie przeciwzapalne, co wpływa na zmniejszenie stanów zapalny w organizmie. Ponadto, omega 3 poprawia jakość błony śluzowej jelita oraz zmniejsza ryzyko chorób zapalnych jelit.

Dużą ilość omega 3 znajdziemy w rybach morskich (łosoś, makrela, sardynki) oraz w nasionach chia i siemieniu lnianym. Suplementy z omega 3 występują w postaci kapsułek oraz oleju rybnego.

Podsumowanie

Suplementy diety są doskonałym uzupełnieniem zdrowej diety i stylu życia. Najlepsze suplementy diety dla zdrowego układu trawiennego to probiotyki, enzymy trawienne, L-glutamina, błonnik oraz omega 3. Warto pamiętać, że suplementy diety nie zastępują pełnowartościowego posiłku oraz aktywnego stylu życia. Przed rozpoczęciem suplementacji, warto skonsultować się ze specjalistą, i dobrać odpowiednią dawkę oraz formę suplementacji.

Artykuł powstał we współpracy z www.pro-forma.com.pl

Author: farmaprojekt.pl