Dieta dla osoby starszej – co powinna jeść?

Z wiekiem metabolizm zwalnia, dlatego osoby w dojrzałym wieku powinny przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym oraz diecie, by uniknąć chorób, takich jak: otyłość, nadciśnienie czy cukrzyca. Jak skomponować jadłospis, mając 40 lub 50 lat, czego unikać i na co zwrócić szczególną uwagę? Odpowiadamy.

Zanim jednak dowiesz się, co jeść, pamiętaj, że dobrze skomponowana dieta powinna być ściśle dopasowana do Ciebie. Aby uniknąć efektu jo-jo i powstania niedoborów witamin oraz minerałów, skonsultuj się z dietetykiem, który stworzy dla Ciebie indywidualny program odnowy metabolicznej, oparty na analizie Twojego stanu zdrowia oraz potrzeb.

Odżywianie po czterdziestce

Ukończenie czterdziestu lat rozpoczyna ważny okres w życiu każdego człowieka. Gdy masz już stabilną pracę, usamodzielnione dzieci i więcej czasu dla siebie, możesz zająć się sobą i zadbać o poprawę zdrowia oraz pozbyć się nadwagi. Znajdź zatem czas na wdrożenie zaleceń od dietetyka – przede wszystkim unikaj jedzenia w późnych godzinach wieczornych, nie jedz żywności mocno przetworzonej, nadmiaru soli, tłustych, czerwonych mięs, alkoholu, słodzonych przekąsek oraz słodkich napojów gazowanych.

Kluczowymi składnikami zbilansowanej, mądrej diety osób w dojrzałym wieku, takich jak Ty, powinny być: warzywa oraz owoce, dzięki którym możesz łatwiej oczyścić swój organizm, dostarczając mu witamin i błonnika pokarmowego. Kolejnym, bardzo ważnym dla metabolizmu produktem jest zwykła woda niegazowana – jej niedobory powodują osłabienie, suchość skóry i spowolnienie procesów trawiennych.

Czego nie jeść, a co dodać do codziennego jadłospisu?

Samodzielnie poszukiwanie programów dietetycznych w książkach czy internecie z pewnością dostarczy Ci wielu cennych informacji, co warto jeść, a czego unikać. Nadmiar danych i wielość koncepcji dietetyków prowadzi jednak często do zagubienia i popełniania błędów żywieniowych.

Rozwiązaniem jest wówczas konsultacja dietetyczna u doświadczonego coacha-dietetyka, jak www.kieszkowska.pl – podczas spotkań online uzyskasz potrzebne wsparcie i fachowe doradztwo w zakresie komponowania swojego jadłospisu oraz pracy nad motywacją.

Author: farmaprojekt.pl