Pomóż dziecku zaczerpnąć oddech!

Najczęściej powodowane przez wirusy zapalenie delikatnego narządu, jakim jest krtań u dziecka, powoduje duży dyskomfort dziecku i zaniepokojenie ze strony rodziców. Pomimo, że zazwyczaj nie jest to groźne schorzenie, lepiej go nie bagatelizować. Zapoznaj się bliżej z objawami i dowiedz się jak wygląda leczenie.

Najczęstsze objawy i leczenie

Zapalenie może zostać poprzedzone kilkudniową infekcją dróg oddechowych u dziecka. Charakteryzuje się m.in. chrypką, świstem krtaniowym (wysokim dźwiękiem podczas oddychania), szorstkim lub zanikającym głosem, dusznościami, w niektórych przypadkach może wystąpić także gorączka, czy powiększenie węzłów chłonnych. Przy nienasilonych objawach poprawę mogą przynieść inhalacje solą fizjologiczną, przewietrzenie pomieszczenia i podawanie napojów. Po ustaniu ataku duszności pomimo wszystko warto skontaktować się również z pediatrą.
W niektórych przypadkach może rozwinąć się ostre zapalenie krtani, objawiające się silnymi dusznościami, sinym zabarwieniem skóry, niepokojem, zaburzeniami świadomości, a czasem może dojść także do niewydolności oddechowej. W takim przypadku należy od razu wezwać pogotowie. Inaczej jest nazywane zapaleniem podgłośniowym i dotyka zazwyczaj dzieci między trzecim miesiącem a trzecim rokiem życia.

Profilaktyka

Co należy czynić, aby zapalenie krtani u dziecka nie rozwinęło się? Ryzyko zostanie zmniejszone, jeśli dziecko będzie przebywało w regularnie wietrzonych pomieszczeniach o odpowiedniej wilgotności. Szczególnie w czasie sezonu grzewczego należy zwracać na to uwagę. Niekorzystnie na krtań dziecka wpływa ponadto dym papierosowy. Zapalenie krtani może rozwinąć się też w wyniku reakcji alergicznej, dlatego zadbaj o otoczenie, w którym przebywa Twoje dziecko, eliminując zagrażające mu alergeny. Pomyśl także o zakupie inhalatora, co ułatwi Ci usprawnienie leczenia zapalenia krtani i innych chorób układu oddechowego.

Nie uchronimy dzieci przed wszystkimi chorobami, ale istotna jest nasza postawa wobec pojawiających się objawów. Obserwacja i szybkie reagowanie są najlepszymi sposobami na uniknięcie niebezpiecznych sytuacji.

Author: farmaprojekt.pl