Dieta witariańska – krótka charakterystyka

Dla sporej ilości osób spożywanie surowych pokarmów może wydawać się nieco szalone, lecz ten styl żywienia w pewnych przypadkach ma rację bytu. Dlatego też warto wiedzieć, kiedy i w jaki sposób zabierać się za tego rodzaju dietę. Sprawdź sam, jakie dieta witariańska efekty sprawi się w Twoim przypadku!

Na czym opiera się ten rodzaj diety?

Dieta witariańska to sposób żywienia, gdzie dominują nieprzetworzone i niepoddane obróbce termicznej produkty roślinne. Warto nadmienić, że pokarmy spożywamy surowe albo też podgrzewamy je do temperatury nieprzekraczającej 42°C. Nasza dieta to nie tylko warzywa i owoce, ale również w jej skład wchodzą nasiona i pestki. Entuzjaści tego rodzaju odżywiania się sugerują, że obróbka termiczna posiłków pozbawia pokarmy enzymów, a do tego zostają z nich również wypłukane cenne składniki odżywcze i sole mineralne.

Dieta witariańska efekty i jej minusy

Chcąc przejść na dietę witariańską, musimy ze swojego menu wykluczyć przetworzoną żywność. W ten sposób drastycznie zmniejszamy możliwość wystąpienia u nas chorób przewlekłych w tym, chociażby problemów sercowo-naczyniowych, cukrzycy typu 2 oraz nadciśnienia tętniczego. Jednocześnie obficie występujący w surowych warzywach i owocach błonnik jest doskonałym sposobem na perystaltykę jelit, a więc nie dopuszcza on do tworzenia się zaparć. Dieta tego typu świetnie sprawdzi się u osób mających do zrzucenia nieco dodatkowych kilogramów. Jednak trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że nie da się w ten sposób żywić przez dłuższy czas. Jest to bowiem nie tylko prosta droga do dysfunkcji menstruacji u pań, ale też tworzenia się różnych niedoborów. Nie będzie to też optymalna dieta dla osób cierpiących na problemy z trawieniem i kobiet w ciąży.

Jak zabrać się za tego typu dietę?

Na początek trzeba nieco przygotować się do zmian, bo zbyt gwałtowna odmiana od dotychczasowego żywienia może prowadzić do problemów trawiennych. Stąd też zaczynamy od większej ilości owoców i warzyw. Do tego włączamy w jadłospis kiełki, spirulinę i nasiona. Rezygnujemy z mięsa i ryb, nabiału i produktów zbożowych. Chcąc zdecydować, się przejść na witarianizm, trzeba wcześniej skonsultować ten wybór z lekarzem. Dopiero po przeprowadzonych badania orzeknie on, czy są jakieś przeciwwskazania w tej materii.

Author: farmaprojekt.pl